Excel alapok
- A kurzormozgató nyilak vagy az egér segítségével a megfelelő cellába állok
- Begépelem a szöveget. A szöveg a begépelést követően a cella bal oldalára kerül.
- A számok begépelésénél a numerikus billentyűzetet használom. A számok a begépelést követően a jobb oldalra rendeződnek. A nem egész számok beírásánál ügyelni kell a helyes tizedes-elválasztó jel használatára, amit a Windows Területi beállítások pontja határoz meg. A szokásos magyar beállítás a tizedesvessző!
- Enter vagy Tab billentyűvel véglegesítem a bevitt adatot. Az Enter billentyű a cellától lefelé, a Tab billentyű a cellától jobbra mozdítja a kijelölést. Egyszerű adatbevitel esetén használhatjuk a következő cellába lépéshez a kurzormozgató nyilakat is.
- Cellán belüli sortörés: Alt + Enter
CELLÁK MÓDOSÍTÁSA
- A cellatartalom módosításának legegyszerűbb módja, ha a cellára állok és begépelem az új adatot. Ekkor az előző adat törlődik.
- A cellára állva és az F2 billentyűt lenyomva a kurzor a cellába kerül. Ezután a szövegszerkesztőkhöz hasonlóan tudom a szöveget korrigálni.
- A cella tartalmát a DELETE billentyűvel törlöm.
KIJELÖLÉS
- Egérrel úgy jelölhetünk ki tartományokat, hogy a kezdő cella fölé állva az egér bal gombját lenyomjuk és lenyomott állapotban addig húzzuk a cellák fölött, amíg ki nem jelöltük a megfelelő területet ("meszelés").
- Különálló területeket úgy jelölhetünk ki, hogy a CTRL billentyűt a második terület kijelölése közben lenyomva tartjuk.
- Ha egész oszlopot vagy sort szeretnénk kijelölni, akkor az oszlop (A,B,C...) vagy sor (1,2,3...) azonosítójára kattintsunk.
- Egy összefüggő tartományt - táblázatot egyszerre a CTRL + A kombinációval jelölhetünk ki.
- Oszlopokat az oszlopnévre, a sorokat a sorazonosítóra kattintva jelölhetünk ki.
CELLÁK MOZGATÁSA
- Cellákat vagy tartományokat úgy mozgathatjuk, hogy a kijelölt tartomány valamelyik szélét a nyíl alakú egérmutatóval megfogjuk (az egér bal gombját lenyomva tartjuk), és a kívánt helyre mozgatjuk.
- Ha ugyanezt a műveletet a CTRL gomb nyomvatatásával együtt végezzük, a kijelölt területet átmásolhatjuk
- Kijelölt tartományokat a DELETE billentyű segítségével töröljük.
OSZLOPSZÉLESSÉG, SORMAGASSÁG
Ha az oszlop szélességénél hosszabb szöveget gépelünk be, a szöveg letakarja a mellette lévő cellákat (NEM törli ki, csak nem látszik). Ha ez egy cím, amely végigfut a táblázat fölött, nem kell, de ha mellé is szeretnénk írni, akkor változtassuk meg az oszlop szélességét. Ha például ez a B oszlop, az egeret a B és C oszlopazonosító közé viszem. Az egérmutató alakja kettős nyíl. Két lehetőségem van a szélesség állításra: ha duplán rákattintok, az oszlop a benne levő leghosszabb szöveg szélességére ugrik. Az egeret nyomva tartva, az oszlop szélességét tetszőlegesen változtathatom. Ugyanez érvényes a sor magasságára is.
OSZLOPOK, SOROK BESZÚRÁSA
Beszúrással új sorokat ill. oszlopokat vihetünk be táblázatunkba. Az oszlopazonosító betűjelre kattintva kijelölöm azt az oszlopot, amelyik elé szeretnék egy új oszlopot, majd válaszuk a jobb egér / Beszúrás parancsot.
MUNKALAP MŰVELETEK
Bár egy munkalap elegendően sok cellát tartalmaz a gyakorlatban előforduló legtöbb számításhoz, azért, hogy adataink áttekinthetőbbek, egyszerűbben kezelhetők legyenek gyakran helyezzük el őket külön-külön munkalapon. Például, egy munkalapra helyezzük el a végső táblázatot, egy másikat pedig a segédszámításokra használunk.
Amikor új munkafüzetet hozunk létre, alapbeállítás szerint 3 munkalapot hoz benne létre. Ha ezen változtatni szeretnénk az Eszközök/Beállítások menü Általános fülön a Lapok száma az új munkafüzetben mező értékét kell átállítani.
Új munkalapot a munkalapfülek végén található Munkalap beszúrása gombra kattintva kérhetünk. Az új munkalap az utolsó munkalap után kerül be, amelyet azonban az egér segítségével tetszőleges helyre húzhatunk.
Munkalapot átnevezni vagy törölni az egér jobb gombjával tudunk:
CELLAFORMÁZÁS (KEZDŐLAP SZALAG)
A cellák formázása a formázandó terület kijelölésével kezdődik. A Ctrl billentyű segítségével egyszerre több tartomány is kijelölhető. A formázási lehetőségeket a Kezdőlap menüszalagon találjuk:
Gyakori hibaforrás, hogy egy cella színét és betűszínét ugyanarra állítjuk, így a begépelt szöveg nem látszik. Ha meg akarjuk szüntetni a kijelölt cella formázását, a Kitöltőszínnél a Nincs kitöltés-re, a Betűszínnél az Automatikus-ra kel rákattintani.
A Sortöréssel több sorba választásával a hosszabb szöveget tartalmazó cellát tartalmazó sort úgy formázza át, hogy az oszlopszélesség változatlan marad, a sormagasságot pedig úgy változtatja meg, hogy több sorba rendezve a teljes szöveg olvasható.
A Cellaegyesítés opciót szintén fejléc feliratok számára ajánljuk, ekkor több cellát nyithatunk egybe, illetve szüntethetjük meg az egyesítést.
A cellák, tartományok kiemeléséhez szegélyeket is használhatunk. Ha az alap fekete színű folytonos vonaltól eltérő szegélyt szeretnénk alkalmazni, akkor válaszuk a legördülő szegély listából a További szegélyek parancsot. A dialógusablakban első lépésben válasszuk ki felhasználandó vonalstílust és vonalszínt. A Körül gomb a kijelölt tartomány külső részére helyezi el a szegélyt, a Belül gombbal pedig a tartományon belüli szegélyt állíthatjuk be. Hasonlón, mint a Wordben, itt is van lehetőség, hogy az egyes szegélyeket egyedileg bekapcsoljuk és kikapcsoljuk, és átlós szegélyt elhelyezzünk. A Nincs gombbal megszüntethetjük az összes tartományra vonatkozó szegélybeállítást.
Azonnali láthatóság:
Formázó listák esetén (pl. színek, stílusok) már kiválasztás előtt megjelenik az eredmény a kijelölt területen megkönnyítve a választás.Túl nagy kijelölés esetén a lassú reagálás miatt ez a lehetőség nem él.Az Élő mintát ki lehet kapcsolni az Excel beállításaiban.
SOROZATOK
A sorozatokat arra használjuk, hogy felgyorsítsuk az adatok bevitelét a táblázatba, azaz bizonyos esetekben helyettesítsük a gépelést. Ez legtöbbször számokat érint, de létezik szöveges sorozat is (nap- és hónap nevek). Sorozat készítésére a cellamutató jobb alsó sarkában lévő kis négyzet szolgál. Ha erre a kis négyzetre állok, az egérmutató fekete „plusz” jellé alakul. Lenyomott bal egérgombbal húzhatom bármelyik irányba. A végeredmény a sorozat, amely lehet egyszerű, számtani vagy egyéni.
Egyszerű sorozat (cellamásolás)
Az egyszerű sorozat a tartalomtól független cellamásolást jelent.
Számtani sorozat
Két elem kijelölésével! Számoknál a kijelölt két elem különbségével fog nőni, ill. csökkeni a sorozat, szövegnél egymást váltogatva fognak megjelenni.
Egyéni listák (sorozatok)
A sorozat bármely egy elemének megadásával készül, hónap, nap, dátum, sorszám esetén.
Egyéni listák létrehozása: Office gomb / Az Excel beállításai / Egyéni listák szerkesztése